Podwalina czy poszerzenie

Podwalina czy poszerzenie

Aby okno mogło być prawidłowo podparte, podczas jego montażu stosowane są elementy, które pozwalają na dopasowane, stabilne oraz odpowiednie podtrzymanie konstrukcji stolarki na całej jej szerokości. Mowa tu o podwalinach lub poszerzeniach do ciepłego montażu okien. Czym różnią się te rozwiązania? Co lepiej wybrać?

Kupno wysokiej jakości, świetnie dobranych okien to nie wszystko – muszą być one także dobrze zamontowane. Montaż stolarki okiennej to zupełna podstawa, która gwarantuje komfort, bezpieczeństwo oraz to, że dane okna będą naprawdę ciepłe.

W pracach montażowych szalenie istotne jest posadowienie okna za pomocą podwalin lub poszerzeń systemowych, które zaizolują progi od podłoża i gruntu, umożliwiając ciepły montaż okien. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wysokości, taki element pozwala stworzyć przestrzeń na dodatkowe ocieplenie i wylewkę wewnątrz pomieszczeń. Jednak, czym różnią się te konkretne rozwiązania?

Jak wskazują eksperci Nida Extrusion, najistotniejszą różnicą między poszerzeniami do ciepłego montażu, a podwalinami, jest użyty do ich produkcji materiał. W przypadku pierwszej opcji, jest ona produkowana z PVC i stanowi element bardzo podobny do ościeżnicy okna ze zbrojeniem stalowym. Natomiast podwalina – na przykład taka jak ECO-TERM – to alternatywa dla poszerzenia PVC, której ścianki wewnętrzne i zewnętrzne są wykonane z PVC, a środek rozwiązania stanowi polistyren ekstrudowany XPS.

Poszerzenia PVC czy podwalina pod próg – co wybrać?

Rozróżniając już te dwa rozwiązania, wciąż pojawia się pytanie – które z nich będzie lepsze? Jak się okazuje, odpowiedzią jest ciepła podwalina pod okno. W przypadku poszerzenia systemowego często nie mamy odpowiedniej izolacji ciepła. Wpływa na to użyta do ich produkcji stal, która pogarsza współczynnik przenikania ciepła U. Jest on dużo wyższy niż w podwalinach, a to z kolei zmniejsza parametry cieplne budynku. Jest to szczególnie istotne ze względu na normy budowlane wprowadzone w 2021 lub obowiązujące od 31 grudnia 2020 roku, które wręcz nakazują producentom stolarki utrzymanie współczynnika przenikalności cieplnej na poziomie niższym, niż 0,9 W/m2K.

Ciepła podwalina pod okno ECO-TERM, dzięki bardzo dobrym właściwościom, poprawia nie tylko współczynnik przenikania ciepła całości zamontowanej konstrukcji okiennej, ale również polepsza izolacyjność cieplną budynku. Dzięki temu ciepło nie będzie „uciekać” z wnętrza budynku, a my znacząco zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.


Masz pytania? Zadzwoń