Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki otworowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolarki otworowej?

Dobór odpowiedniej stolarki otworowej nigdy nie powinien być przypadkowy. Dlatego warto kierować się pewnymi wskazówkami, pozwalającymi na znalezienie idealnie dopasowanych i bezpiecznych rozwiązań okiennych wysokiej jakości. Co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze stolarki otworowej?

Dobrze dobrana stolarka otworowa nie tylko zdobi i uzupełnia fasadę danego budynku, ale także wpływa na samopoczucie, bezpieczeństwo oraz komfort życia jego mieszkańców. Z tego względu istotne jest, by przy jej wyborze kierować się pewnymi zasadami, umożliwiającymi znalezienie tylko najlepszych rozwiązań na rynku. Oto najważniejsze z nich:

Po pierwsze – współczynnik

Szukając idealnych okien, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który stanowi podstawę ich energooszczędności. Im jest on niższy, tym występuje większe prawdopodobieństwo, że nie tylko zaoszczędzimy na ogrzaniu budynku, ale i skumulowane wewnątrz ciepło nie będzie „uciekać” na zewnątrz danego obiektu.

Po drugie – szerokość profilu

Oprócz tego, w świetle większej energooszczędności, istotna jest także szerokość danego rozwiązania okiennego. Warto więc decydować się na okna o większej objętości – 70, 76, 80, 86 i 90 mm szerokości, gdyż zwiększają one prawdopodobieństwo wystąpienia dużo lepszego, wcześniej już wspomnianego współczynnika przenikania ciepła. Eksperci firmy Nida Extrusion podpowiadają, że w tej kwestii tak zwany „złoty środek” stanowią szerokości 76 i 80 mm.

Po trzecie – ilość komór

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest budowa okna. Często jest ona przedstawiona w przekroju, co umożliwia nam sprawdzenie ilości znajdujących się w oknie tak zwanych komór. Ich wolumen powinien wynosić liczbę siedem. W przypadku stolarki z niższą ilością komór, jej współczynnik przenikalności cieplnej znacznie się pogarsza – takie okno traci swe parametry izolacyjne oraz zwiększa zużycie energii do ogrzania budynku.

Po czwarte – pakiet szybowy

Nie bez znaczenia jest także pakiet szybowy. Jak wskazują eksperci Nida Extrusion, kupowanie tych podwójnych mija się z celem, ponieważ takie okna stają się po prostu… zimne oraz nie spełniające pewnych przyjętych norm. Dlatego nasze wymarzone okna powinny mieć co najmniej trzy pakiety szybowe – czyli dwie pustki – a grubość od 40 do 48 mm.

Po piąte – dobry montaż okien

Pamiętajmy, że kupno wysokiej jakości, świetnie dobranych okien to nie wszystko – muszą być one także dobrze zamontowane. Montaż stolarki okiennej to zupełna podstawa, która gwarantuje komfort, bezpieczeństwo oraz fakt, że dane rozwiązanie będzie naprawdę ciepłe.

Eksperci Nida Extrusion podkreślają, że pracach montażowych szalenie istotne jest posadowienie okna. Szczególnie zalecane jest tutaj wykorzystanie ECO-TERM jako podwaliny do osadzenia okna na tak zwanym chudziaku. Taka podwalina doskonale izoluje progi od podłoża i gruntu, umożliwiając ciepły montaż okien. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wysokości, pozwala stworzyć przestrzeń na dodatkowe ocieplenie i wylewkę wewnątrz pomieszczeń.

Po szóste – montaż rolet

Przy montażu rolet, warto zwrócić uwagę także na budowę skrzynek. Przeważnie są one małe i cienkie, umożliwiają zastosowanie podwalin – na przykład takich, jak ciepła podwalina pod okno ECO-TERM, które eliminują mostki termiczne, zwiększając ciepło wybranych przez nas okien.

Po siódme – najlepsi dostawcy stolarki otworowej

Oczywiście odpowiednia stolarka okienna nie może istnieć bez sprawdzonych dostawców, których rzetelność oraz wysoką jakość usług i produktów potwierdza rozpoznawalność, długoletnie doświadczenie na rynku oraz ukierunkowanie na innowacje i rozwój. A mamy z czego wybierać – pamiętajmy, że Polska to światowy lider pod względem eksportu okien, będący na drugim miejscu zaraz po krajach azjatyckich. Stąd najlepsi polscy producenci stolarki wprowadzają innowacyjne rozwiązania i parametry dopasowane do wyśrubowanych norm, dostarczając okna na naprawdę wysokim poziomie.

W doborze stolarki otworowej nieocenioną pomocą stają się doradcy ze sprawdzonych salonów sprzedaży. Zazwyczaj – poza najwyższej jakości stolarką – otrzymamy tu rekomendację profesjonalnych i rzetelnych firm montażowych. To dzięki nim, odpowiednio przeprowadzony montaż stolarki okiennej doskonale przygotuje wybrane przez nas rozwiązania do dalszego użytkowania i sprawi, że okno służyć nam będzie przez wiele lat, zapewniając ciepło i bezpieczeństwo.


Masz pytania? Zadzwoń