Czym się kierować przy wyborze parapetu?

Czym się kierować przy wyborze parapetu?

Parapety stanowią istotny element wykończenia – zarówno w przypadku nowych projektów budowlanych, jak i podczas remontów. Wybór parapetu wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale także ma znaczenie funkcjonalne i techniczne. Przy zakupie parapetów warto więc wziąć pod uwagę kilka kluczowych kryteriów, które pozwolą dokonać trafnego wyboru.

Materiał parapetu

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonany jest parapet. Na rynku dostępne są parapety z różnorodnych materiałów, takich jak drewno, kompozyty, kamień naturalny, PVC, laminat czy metal. Warto pamiętać, że każdy z nich ma swoje zalety i wady. Drewno prezentuje się pięknie, ale wymaga systematycznej konserwacji, natomiast kamień jest trwały, aczkolwiek często wiąże się z wyższymi kosztami. Co ciekawe, z roku na rok rośnie zainteresowanie materiałami ekologicznymi, pochodzącymi z recyklingu.

Trwałość i łatwość pielęgnacji

Wybierając parapety, warto zwrócić również uwagę na ich odporność na uszkodzenia. Parapety zewnętrzne narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, stąd ważne jest, aby materiał był odporny na wilgoć i promieniowanie UV. Dodatkowo, istotna jest łatwość w utrzymaniu czystości – na przykład, materiały takie jak marmur czy granit są trwałe, ale wymagają regularnego uszczelniania. Tworzywa sztuczne mogą być prostsze w pielęgnacji, ale mniej odporne na uszkodzenia. Z kolei drewno wymaga systematycznej konserwacji specjalistycznymi środkami.

Funkcjonalność

Pamiętajmy, że parapety pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale także chronią przed wieloma różnymi czynnikami. Odpowiednio dobrane mogą zapobiegać przedostawaniu się wilgoci, a co za tym idzie, zminimalizować ryzyko powstawania pleśni oraz uszkodzeń konstrukcyjnych. Dodatkowo pełnią funkcję izolacyjną, ograniczającą przeciągi i utratę ciepła z pomieszczenia. Dlatego też, w zależności od lokalizacji i funkcji danego okna (np. w łazience, na zewnątrz, czy w pomieszczeniach narażonych na intensywne działanie warunków zewnętrznych), wybór materiału i właściwości ochronne parapetu staje się kluczowy dla zachowania integralności konstrukcyjnej oraz komfortu użytkowania danego pomieszczenia.

Ponadto dodatkowa przestrzeń parapetu może służyć do przechowywania lub prezentacji przedmiotów dekoracyjnych. Parapet potrafi stać się miejscem na rośliny, książki czy inne ozdoby, dodając estetyki wnętrzu i umożliwiając wykorzystanie przestrzeni w sposób praktyczny i dekoracyjny.

Montaż i aspekty techniczne

Nie bez znaczenia jest także sposób montażu parapetu. Parapet, będąc elementem wyodrębnionym od samego okna, jest montowany zwykle nieco głębiej niż samo okno, pozwalając na skuteczne odprowadzanie wody. Istnieje jednak słaby punkt w tym procesie – jest on związany z listwą transportowo-montażową okna lub jego poszerzeniem, które stanowi potencjalne miejsce na mostki termiczne. Na rynku dostępne są ciepłe parapety (z ociepleniem), wykorzystujące polistyren ekstrudowany (XPS), izolujące parapet od muru i eliminującą mostki termiczne. Taki ciepły parapet skutecznie izoluje wnętrze od warunków zewnętrznych, a jego właściwy montaż zapewnia jednocześnie odprowadzenie wody na zewnątrz budynku.

Istotnym elementem budowy takiego ciepłego parapetu jest jego rdzeń. Wielu producentów produkcje takie parapety w całości z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lub polistyrenu ekspandowanego (EPS) zwanego potocznie styropianem. Z uwagi na coraz cięższe okna, materiały te nie są wystarczające – są one bowiem za miękkie. Wychodząc naprzeciw klientom i potrzebom współczesnego budownictwa, oferujemy parapety, które mają rdzeń z listwy transportowo-montażowej, co gwarantuje stabilny montaż bez względu na ciężar okna. Są one dostępne tutaj: https://www.ecoprofile.pl/cieply-parapet/.

Taki ciepły parapet oraz stabilnie zamontowane okno to gwarancja spokoju na lata.

 

Wybierając parapet, należy uwzględnić nie tylko jego walory estetyczne, ale także funkcjonalne i techniczne. Przemyślany wybór materiału i odpowiednie dopasowanie parapetu do konkretnej roli w danym pomieszczeniu zapewni nie tylko atrakcyjny wygląd, ale też funkcjonalność i trwałość przez wiele lat, a wybór ciepłego parapetu ograniczy straty ciepła.


Masz pytania? Zadzwoń