Czym charakteryzuje się ciepły montaż?
Ciepły montaż to technika montażu stolarki okiennej, uwzględniająca wykonywanie trzech warstw uszczelniających – wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Czym różni się ona od tradycyjnego sposobu i w jaki sposób przebiega? Jak bardzo w tym procesie istotna jest ciepła podwalina pod okno?
Aby wybrana przez nas stolarka okienna stała się łącznikiem między światem zewnętrznym, a naszym mieszkaniem czy domem, musi ona spełniać wyśrubowane normy zawarte w warunkach technicznych. Dotyczą one zwłaszcza izolacyjności termicznej. Pod uwagę brana jest nie tylko sama budowa okna i jego współczynnik przenikania ciepła U, nie przekraczający 0,9 W/m²K, ale również jego montaż. Aktualnie na rynku mamy do wyboru tradycyjny oraz ciepły montaż okien. Czym charakteryzuje się każdy z nich?
Montaż tradycyjny polega na umieszczeniu stolarki w otworze okiennym z wykorzystaniem piany rozprężnej lub taśmy. Choć to tańsza opcja, częściej jednak zalecany jest ciepły montaż okien, umożliwiający posadowienie okna w warstwie docieplenia, dzięki czemu stolarka nie ma styku z „murem” – czyli z konstrukcją budynku wykonaną z betonu, keramzytu, bloczków ceramicznych czy komórkowych. Technika ta obejmuje trzy aspekty – stosowanie warstwy środowej, będącej izolacją termiczną, która wypełnia przestrzeń między konstrukcją, a ramą okienną; warstwy wewnętrznej chroniącej przed parą wodną oraz tej zewnętrznej, niedopuszczającej do przedostania się wilgoci z zewnątrz, w tym z opadów atmosferycznych.
Taki montaż w warstwie docieplenia, w którym okna wystają poza lico muru i są zamontowane na konsolach czy specjalnych systemach, będących już bardzo ciepłymi, umożliwia utrzymanie parametrów termicznych osadzonej stolarki. To daje przewagę nad innymi technikami montażu, doskonale wspierając energooszczędną stolarkę.
Przykładem systemu umożliwiającego posadowienie okna są podwaliny, które zaizolują progi od podłoża i gruntu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wysokości, taki element pozwala stworzyć przestrzeń na dodatkowe ocieplenie i wylewkę wewnątrz pomieszczeń. Ciepła podwalina pod okno ECO-TERM, dzięki bardzo dobrym właściwościom, poprawia nie tylko współczynnik przenikania ciepła całości zamontowanej konstrukcji okiennej, ale również polepsza izolacyjność cieplną budynku. W konsekwencji ciepło nie będzie nam „uciekać” z wnętrza budynku, a my znacząco zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.