Taśma rozprężna czy piana PU?

Taśma rozprężna czy piana PU?

Ciepły montaż okien obejmuje szereg elementów – w tym sposób łączenia ościeżnicy stolarki ze ścianą. Pracę tą można wykonać m.in. za pomocą taśmy rozprężnej lub piany PU. Który z tych produktów będzie bardziej odpowiedni i trwalszy?

Na szczelność stolarki otworowej wpływają nie tylko jej parametry, ale i odpowiednio wykonany montaż. Decydując się na ciepły montaż okien, warto dobrać do tego jak najlepsze uszczelnienie warstwy zewnętrznej spoiny – na przykład za pomocą taśmy rozprężnej lub piany PU. Ta pierwsza stanowi samoprzylepną wstęgę z pianki poliuretanowej z syntetyczną powłoką impregnowaną. Natomiast piana PU tworzona jest za pomocą odpowiedniego urządzenia, które miesza i spienia składniki, takie jak izocyjaniany i poliolie, przy odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu.

Która z tych opcji jest lepsza? Pamiętajmy, że aktualnie jedno, jak i drugie rozwiązanie doskonale spełnia swoje zadanie. Nowoczesne piany PU nie są już produkowane w przestarzałej technologii znanej sprzed kilkudziesięciu lat. Dzięki zmienionym składom i ulepszonym parametrom, są o wiele trwalsze, odporniejsze i spełniają wyśrubowane warunki techniczne. Taśmy rozprężne to z kolei nowy produkt, który tworzy nie tylko odpowiedni mikroklimat między oknem a murem, odprowadzając wilgoć i chroniąc stolarkę przed grzybami i pleśniami, ale daje też pewność pełnego, dopracowanego montażu. Dobrze widać to a przykładzie systemów podnoszono-przesuwnych HST. Przez ich szerokość, dochodzącą nawet do dwustu milimetrów, możemy nie dostrzec dokładnie, czy piana została odpowiednio zaaplikowana. W przypadku zastosowania taśmy rozprężnej i dzięki jej właściwościom mamy pewność, że cała przestrzeń została w stu procentach wypełniona.

Taśmy rozprężne i piany PU wykorzystywane są także przy zastosowaniu podwalin lub poszerzeń, pozwalających na dopasowane, stabilne oraz odpowiednie podtrzymanie konstrukcji stolarki na całej jej szerokości. Jest nieodzowny element montażu podwalin lub poszerzeń, który zapewnia trwałe połączenie i uszczelnienie z murem. Ciepła podwalina pod okno ECO-TERM, w duecie z taśmą rozprężną lub pianą PU, poprawia nie tylko współczynnik przenikania ciepła całości zamontowanej konstrukcji okiennej, ale również polepsza izolacyjność cieplną budynku. Dzięki temu ciepło nie będzie „uciekać” z wnętrza budynku, a my znacząco zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.


Masz pytania? Zadzwoń