Okna PVC, aluminiowe czy drewniane?

Okna PVC, aluminiowe czy drewniane?

Choć przy zakupie najlepszych okien bierzemy pod uwagę wiele czynników, jedna kwestia niezmiennie pozostaje największym dylematem. Chodzi o materiał ich wykonania. Aktualnie, do wyboru mamy stolarkę PVC, aluminiową oraz drewnianą. Która z nich jest najlepsza?

Odpowiedni dobór materiału, z których wykonane będą nasze okna, to podstawa decyzji zakupowej. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy, a także charakterystyczne parametry techniczne, które ostatecznie decydują o dopasowaniu i późniejszym użytkowaniu stolarki. Jakie okna zatem wybrać – PVC, aluminiowe czy drewniane?

Jak wyjaśniają eksperci Nida Extrusion, w gruncie rzeczy ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aktualnie coraz bardziej popularna staje się stolarka aluminiowa ze względu na możliwość tworzenia masywnych, bardzo dużych przeszkleń. Jest to istotne w świetle nowoczesnego budownictwa, które we współczesnych projektach architektonicznych stawia na stolarkę okienną w wersji XXL. Inwestorzy coraz chętniej „otwierają” się swoimi inwestycjami na świat i poszukują dużych przeszkleń, które stolarka aluminiowa przez większą niż PVC stabilność może zaoferować. Co więcej, choć okna wykonane z PVC są tańsze, to poddane promieniowaniu UV kurczą się i rozszerzają. To z kolei powoduje, że potrzebują bardzo dużo miejsca na rozprężanie się, co nie jest problemem w przypadku aluminium, które jest materiałem stałym.

Jeżeli chodzi o okna drewniane, są one najbardziej przyjazne środowisku – mimo, iż materiał poddawany jest wielu procesom chemicznym. Niestety, okna z drewna wymagają także odpowiedniej konserwacji – co nie jest wymagane w przypadku tych wykonanych z PVC czy aluminium.

Eksperci Nida Extrusion wskazują, że na rynku wzmacnia się także trend dotyczący okien hybrydowych. Przykładem tego są nakładki aluminiowe tworzone przez producentów stolarki PVC. Dzięki nim, stolarka wykonana z polichlorku winylu staje się twardsza i odporniejsza na procesy związane z promieniowaniem UV. Oprócz tego, spotykane są również połączenia okien drewnianych z nakładkami PVC, a także rdzeni z tego materiału wraz z zewnętrzną stroną z aluminium.

Biorąc pod uwagę izolację termiczną, jak mówią eksperci Nida Extrusion, najcieplejszymi oknami są te, wykonane z drewna. Z kolei najgorsze współczynniki przenikania ciepła posiada stolarka aluminiowa. Producenci tego typu okien starają się je polepszyć – na przykład za pomocą wewnętrznych łączników PVC eliminujących mostki cieplne lub różnego rodzaju wypełnień takich jak pianka rozprężna, pianka poliuretanowa czy rdzeń z XPS wycięty na wymiar.

Pamiętajmy, że niezależnie od materiału wykonania stolarki, bardzo ważny jest też jej profesjonalny, ciepły montaż. Najlepszym rozwiązaniem, usprawniającym ten proces, jest ciepła podwalina pod okno – taka jak ECO-TERM. Eliminuje ona mostki termiczne, zwiększając ciepło wybranych przez nas okien. Taka podwalina doskonale izoluje progi od podłoża i gruntu, umożliwiając ciepły montaż okien. Dzięki szerokiej gamie dostępnych wysokości, pozwala stworzyć przestrzeń na dodatkowe ocieplenie i wylewkę wewnątrz pomieszczeń.

Warto wspomnieć, że ciepła podwalina ECO-TERM kompatybilna jest z oknami PVC, aluminium oraz tymi z drewna. Może być robiona na zamówienie, będąc idealnie dopasowaną do danego rozwiązania, niezależnie od tego, czy wybraliśmy okna z PVC, aluminium czy z drewna.


Masz pytania? Zadzwoń