Ciepły montaż drzwi wejściowych
Prawidłowo przeprowadzony, ciepły montaż drzwi wejściowych zapewnia doskonałą izolację termiczną oraz minimalizuje straty energii. Opiera się na zastosowaniu specjalnych technik, materiałów oraz rozwiązań, które w przyszłości wyeliminują możliwość powstawania mostków termicznych, skutkujących wzrostem kosztów ogrzewania. O jakich rozwiązaniach tu mowa? W jaki sposób przeprowadzić ciepły montaż drzwi?
Ciepły montaż to metoda osadzania stolarki otworowej, która minimalizuje straty ciepła i poprawia izolację termiczną. Jest szczególnie ważna w przypadku drzwi zewnętrznych, ponieważ może przyczynić się do oszczędności energii i poprawy komfortu termicznego wewnątrz budynku. Ten rodzaj montażu najczęściej stosowany jest w dwóch przypadkach. Po pierwsze w budownictwie pasywnym, gdzie zachowanie wszelkich współczynników przenikalności ciepła stolarki jest wyjątkowo istotne. Tę metodę montażu spotkamy również w budownictwie tradycyjnym, gdzie ma on przyczynić się do tego, by w przyszłości zużywać jak najmniej energii do ogrzania budynku oraz jak najwięcej zaoszczędzić tego ciepła wewnątrz.
Ciepły montaż drzwi a ciepły montaż okien
Czy są ciepły montaż drzwi różni się od tego, dotyczącego okien? Jak się okazuje, jest to bardzo podobna procedura. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w przypadku stolarki okiennej, montaż ten jest łatwiejszy, gdyż mamy do czynienia z otworem na pewnej wysokości, co ułatwia osadzenie oraz izolację rozwiązań okiennych.
W przypadku drzwi, ciepły montaż będzie miał więcej etapów – zaczynając od chudziaka, poprzez różnego rodzaju izolacje, a skończywszy na wylewce końcowej betonu. Z tego względu musimy poświęcić więcej uwagi na właściwe usytuowanie, podparcie belki i zaizolowanie jej wokół już na etapie montażu.
Jak przeprowadzić ciepły montaż drzwi?
Konkretny proces montażu może się różnić w zależności od rodzaju drzwi i specyfiki budynku. Jednak podstawę takich prac zawsze stanowi przygotowanie otworu drzwiowego, które obejmuje sprawdzenie prawidłowych wymiarów stolarki oraz izolacji termicznej. Następnie, na obrzeża otworu nakładane są specjalne taśmy termoizolacyjne, które zmniejszają bezpośredni kontakt między ramą drzwiową, a innymi materiałami. Taśmy te pomagają w redukcji mostków termicznych. W późniejszym czasie następuje instalacja termoizolacyjnych pianek montażowych o niskiej przewodności cieplnej, które są aplikowane wokół ramy drzwiowej w celu wypełnienia szczelin i zapewnienia dodatkowej izolacji.
Bardzo ważny element ciepłego montażu drzwi stanowi usytuowanie stolarki na podwalinie. Jest to istotne, gdyż próg to największy newralgiczny punkt, w którym powstają mostki termiczne. Aby tego uniknąć, w tym miejscu stosowane są ciepłe podwaliny – takie jak ECO-TERM – eliminujące powstawanie mostków przy progu drzwi, gwarantując jeszcze większą szczelność wybranej stolarki. Co ciekawe, w przypadku ECO-TERM wykonanego z PVC i XPS, podwaliny do ciepłego montażu drzwi oraz te do okien mają podobny materiał raz sposób zapinania. Inne wersje ECO-TERMu, posiadające tzw. twarde wzmocnienie z PUR, umożliwiają łatwiejsze przykręcanie za pomocą wkrętu z progiem drzwiowym lub okiennym. Jest to nowość w ofercie ECO-TERMu.
Ciepły montaż drzwi kończymy dokładnym umiejscowieniem drzwi w przygotowanym otworze – tak, by były one prawidłowo wycentrowane i równo zamocowane. Po zamontowaniu stolarki należy także zadbać o odpowiednie uszczelnienie. W tym celu stosuje się uszczelki gumowe lub szczotkowe wokół ramy drzwiowej. Pomagają one w redukcji przeciągów i utraty ciepła.
Przeprowadzenie ciepłego montażu drzwi wymaga precyzji i uwzględnienia kilku istotnych kroków. Jednak choć powyższe wskazówki są ogólne, a proces montażu dopasowujemy do rodzaju drzwi i specyfiki budynku, warto postawić na pełną ochronę przed utratą ciepła oraz zimnym powietrzem przedostającym się przez szczeliny pod stolarką – czyli ciepłe podwaliny ECO-TERM.