O co należy zadbać podczas montażu stolarki okiennej?
Doskonale działające okna nie mogą funkcjonować bez ich odpowiedniego montażu. Dzięki niemu, wybrana przez nas stolarka zachowa swoją szczelność, a z wnętrza nie będzie uciekać ciepło. Dobrze wykonany montaż okien znacząco ograniczy poziom wilgoci, gwarantując również bezproblemowe działanie i piękny wygląd stolarki na lata. O co należy zadbać podczas montażu stolarki okiennej? Odpowiadamy!
Chcąc odpowiednio przeprowadzić montaż stolarki okiennej, w pierwszej kolejności powinniśmy kierować się instrukcją, która dostarczana jest przez producenta okien. Dokument ten w jasny sposób określa wszelkie czynności, które powinniśmy wykonać. Są one dopasowane do specyfikacji danego rozwiązania – m.in. zastosowanych okuć i ich rozmieszczenia, masy szyby lub wzmocnień stalowych. Kierując się wytycznymi producenta, jesteśmy w stanie odpowiednio zamontować okno, określając między innymi, czy ma się ono znajdować na specjalnych kotwach czy może musi zostać przewiercone przez ościeżnice.
Drugim, ważnym elementem montażu okien jest odpowiednie przygotowanie otworu okiennego. Niestety często jest ono zapominane lub wręcz pomijane. A szkoda, bo przygotowanie otworu pod montaż okien jest bardzo istotne, nie tylko dlatego, aby nie było problemów z montażem, ale i żeby nasza stolarka… sama się nie otwierała. Pamiętajmy, że otwór musi być nie tylko wymierzony, ale i przyszykowany. Ta kwestia jest stosunkowo najprostsza w przypadku bloczków komórkowych typu Ytong, które posiadają odpowiednią, gładką powierzchnię. Jednak, gdy mamy do czynienia z ceramicznymi ścianami, musimy brać pod uwagę ich nierówną powierzchnię i przygotować odpowiednią bazę. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy podwalinę ECO-TERM czy inne systemy montażowe, powierzchnia przystosowana do montażu musi być gładka i płaska.
Przy odpowiednim montażu stolarki otworowej nie bez znaczenia pozostaje zastosowanie sprawdzonych, certyfikowanych i wysokiej jakości materiałów do montażu – najczęściej tych, które są rekomendowane przez producenta danego rozwiązania okiennego. Dzięki znajomości konkretnych rozwiązań materiałowych oraz doświadczeniu w ich stosowaniu, możemy być spokojni o to, że nasze okno zostanie zamontowane we właściwy sposób. Tutaj także pojawia się kwestia certyfikowanych firm montażowych, których pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności, pozwalające im na przeprowadzanie bezproblemowego i prawidłowego montażu okien.
Odpowiedni montaż stolarki okiennej dotyczy także podwalin, które izolują progi od podłoża i gruntu. Są one istotne, gdyż dzięki szerokiej gamie dostępnych wysokości, podwaliny tworzą przestrzeń na dodatkowe ocieplenie i wylewkę wewnątrz pomieszczeń. Takim przykładem jest ciepła podwalina pod okno ECO-TERM. Dzięki bardzo dobrym właściwościom, poprawia nie tylko współczynnik przenikania ciepła całości zamontowanej konstrukcji okiennej, ale również polepsza izolacyjność cieplną budynku. W konsekwencji ciepło nie będzie nam „uciekać” z wnętrza budynku, a my znacząco zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie.