Jak powstają dobre podwaliny?

Jak powstają dobre podwaliny?

Podwaliny mają bezpośredni wpływ na stabilność oraz właściwości termiczne konstrukcji okiennej. Z tego względu proces produkcji musi zapewnić finalnemu rozwiązaniu trwałość, wytrzymałość i energooszczędność. Jak zatem powstają dobre podwaliny?

Jakie materiały są najczęściej używane do produkcji podwalin? Które cechy decydują o ich efektywności? Jak nowoczesne techniki montażu przyczyniają się do poprawy energooszczędności budynków? Sprawdźcie!

Rodzaje materiałów do produkcji podwalin

Proces zrównoważonego podejścia do produkcji jest złożony i wymaga precyzyjnego doboru materiałów oraz technologii. Pisaliśmy już o tym z perspektywy profili podokiennych i parapetów: https://www.ecoprofile.pl/zrownowazone-podejscie-do-produkcji-profili-podokiennych-i-parapetow/ Dzięki temu, zapewniamy finalnemu produktowi nie tylko trwałość, ale także optymalne właściwości izolacyjne.

Na rynku dostępne są podwaliny wykonane z różnych materiałów, takich jak polistyren ekspandowany (EPS), znany jako styropian, oraz polistyren ekstrudowany (XPS), czyli styrodur. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości:

  • EPS (styropian) jest powszechnie stosowany, ale ma tendencję do kruszenia się i osiadania, co może wpływać na stabilność okna.
  • XPS (styrodur) jest bardziej elastyczny i mniej podatny na kruszenie. Dzięki niskiej wartości przewodności cieplnej (lambda), XPS jest idealnym materiałem izolacyjnym.

Kluczowym aspektem, który musi zostać zapewniony podwalinom w trakcie ich produkcji, jest wysoka izolacja termiczna. Określa ją odpowiedni współczynnik przenikania ciepła (U). Im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacja termiczna. Stąd XPS, dzięki swoim właściwościom, często używany jest jako element cieplny w podwalinach, co pomaga minimalizować straty ciepła.

Konstrukcja podwalin

Optymalne podwaliny to konstrukcje hybrydowe, które łączą różne materiały, aby uzyskać pożądane właściwości termiczne i wytrzymałościowe.

Konstrukcje z PVC i XPS posiadają zewnętrzne elementy wykonane z PVC (w naszym przypadku jest to tworzywo pochodzące z recyklingu), zapewniając stabilność, wytrzymałość oraz przenosząc ciężar okna. Z kolei wewnętrzne wypełnienie m.in. z XPS, który zapewnia izolację termiczną.

W niektórych podwalinach stosuje się również rdzenie z twardego poliuretanu (PUR) lub dodatkowego PVC. Zwiększają one wytrzymałość konstrukcji i umożliwiają montaż dodatkowych elementów, takich jak wkręty.

Zastosowanie i znaczenie ciepłego montażu

W dzisiejszych czasach, przy rosnących wymaganiach dotyczących oszczędności energii, kluczowe jest stosowanie tzw. ciepłego montażu okien. Dobrze zaprojektowane podwaliny, łączące elementy nośne i izolacyjne, stanowią fundament tego procesu. Dzięki nim okna są stabilnie osadzone, a straty ciepła zminimalizowane, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania i większy komfort użytkowania. Więcej na temat ciepłego montażu pisaliśmy w tym miejscu: https://www.ecoprofile.pl/czym-charakteryzuje-sie-cieply-montaz/

Tworzenie dobrych podwalin wymaga przemyślanego doboru materiałów i odpowiedniej konstrukcji. Połączenie właściwości termicznych XPS z wytrzymałością PVC oraz dodatkowym wzmocnieniem z PUR daje gwarancję trwałości i efektywności energetycznej. Dzięki temu okna montowane na takich podwalinach są stabilne i zapewniają doskonałą izolację cieplną, co jest kluczowe w dzisiejszym budownictwie nastawionym na oszczędność energii i ekologię. A wyrazem naszej troski o ochronę środowiska jest zrównoważone podejście do procesu produkcyjnego – o czym pisaliśmy już w tym miejscu:

https://www.ecoprofile.pl/zrownowazone-podejscie-do-produkcji-profili-podokiennych-i-parapetow/


Masz pytania? Zadzwoń